Szukasz dobrej pracy? Myślisz, że tylko przez znajomości można znaleźć dobrą posadę?
Sprawdź czy nie popełniasz błędów, które mogą skutecznie utrudniać znalezienie dobrej pracy.
CV i list motywacyjny nie przedstawiają Cię jako świetnego kandydata
To jeden z częstych i poważniejszych błędów. Jeżeli nie masz skutecznego CV oraz listu motywacyjnego, które umiejętnie podkreślą Twoje atuty, możesz być pewien, że sito zgłoszonych podać odsieje Twoją kandydaturę. Czyli nie będziesz mieć szansy na dalszą prezentację podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Nie potrafisz dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną
Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, musisz zadbać o swój ubiór oraz o wygląd. Często wystarczy wyjąć choćby kolczyk z nosa, albo nie zapalić papierosa przed spotkaniem rekrutacyjnym.
Wielu kandydatów nie ma pojęcia, jakie pytania padną na rozmowie kwalifikacyjnej
Skrupulatnie przewertuj stronę internetową firmy. Dowiedz się możliwie jak najwięcej, zrób research! Może trudno będzie w to uwierzyć, lecz kandydaci najgorzej wypadają podczas odpowiedzi na pytanie: Co pan wie o naszej firmie?
Aplikujesz wszędzie gdzie się da
Czyli nie czytasz dokładnie ogłoszeń. Metoda strzelania dużo i gdzie popadnie niestety źle sprawdza się w realiach szukania właściwej pracy. Bombardowanie wszystkich pracodawców i gra na ilość aplikacji to bardzo słaba strategia. Po prostu poświęć więcej czasu na ogłoszenia pasujące do Twoich kompetencji.
Napisz spersonalizowany list motywacyjny do konkretnej firmy, a swoje CV twórz tak, by dało się zobaczyć, że zależy Ci dokładnie na tej pracy, którą znalazłeś w ogłoszeniu. Przecież nie jesteś kandydatem idealnym na każde stanowisko!
Jeżeli nie pasujesz do ogłoszenia lub najzwyczajniej nie masz doświadczenia w branży, nie możesz co liczyć na pracę.
Dużym błędem jest niespełnianie wymogów formalnych. Pamiętaj, że jesśli jest polecenie wysłania listu motywacyjnego, należy to zrobić. Tak samo z klauzulą dotyczącą przetwarzania danych – dołączaj ją zawsze do swoich aplikacji. Zobacz, czy nie ma wymagań specjalnych na przykład: dołączenie referencji, dużego zdjęcia, albo może krótszy list motywacyjny lub aplikacja tylko po angielsku etc.
Nie masz pomysłu na siebie
Czyli nie potrafisz pokazać, dlaczego warto Cię zatrudnić. Wyznacz swoje cele zawodowe. Jeżeli nie wiesz dokąd zmierzasz, będzie Ci ciężko osiągnąć cel, a wręcz jest to niemożliwe. Jeżeli miotasz się w różnych branżach i na różnych stanowiskach, spróbuj określić swoją pracę idealną i zobaczyć przebieg kariery u innych osób, które osiągnęły sukces na swoim polu.
Odpowiedz sobie na pytanie – kim chcesz być za 20 lat, co chcesz wtedy robić? Nie trać czasu na prace, które nie rozwijają Twojego potencjału i nie pchają Cię we właściwym kierunku.
Wielu kandydatów nie wie również, jak pokazać pracodawcy, dlaczego warto ich wybrać
Ludzie, którzy potrafią opisać siebie językiem korzyści i sukcesów zdarzają się bardzo rzadko. W naszym kraju często uważane są takie osoby za nieskromne. Jednak mówienie o sukcesach w CV oraz podczas rozmowy nie jest chwaleniem się.
Profesjonalne CV powinno podkreślać Twoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe. Zastanów się nad nimi dobrze – jakie największe korzyści udało Ci się zapewniać poprzednim pracodawcom? Zapisz je i zacznij traktować jako swoje sukcesy. To właśnie tym różnisz się od przeciętnych kandydatów.
Jesteś nastawiony roszczeniowo
Kompetentni kandydaci czasami podchodzą do rozmów kwalifikacyjnych zbyt roszczeniowo. Startują z pozycji osoby, która powinna przecież dostać tą pracę na podstawie samego przebiegu kariery. Niestety nie możesz oczekiwać, że zostaniesz zatrudniony tylko dlatego, że spełniasz wymagania dotyczące kompetencji lub stażu pracy.
Poza tym takie myślenie sprawia, że nie pokazujesz w trakcie rekrutacji swojej motywacji do pracy. Dobrzy kandydaci często myślą, że po wysłaniu CV praca sama do nich przyjdzie. Tymczasem najlepsze posady przechodzą obok ich nosa tylko dlatego, że nie zrobili nic więcej niż samo wysłanie CV. Dostaniesz pracę tylko wtedy, jeśli się o nią postarasz.
Nie stawiaj warunków podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. Pytania o urlopy, zwolnienia i przerwy w pracy pozostaw na później.
Brakuje Ci motywacji i okazujesz to pracodawcy
Postaraj się pokazać na rozmowach, że masz motywację do rozwoju. To, co na wczesnym etapie kariery powinno Cię pchać do przodu, to właśnie rozwój osobisty oraz zawodowy.
Nie wspominaj, że odchodzisz z poprzedniej pracy, ponieważ praca się Tobie nie podobała lub nie lubiłeś szefa. Lepiej będzie zasugerować, że szukasz nowych wyzwań lub chcesz poznać kolejną branżę, nowe techniki etc.
Pamiętaj, że na rozmowie kwalifikacyjnej pytanie o motywację padnie na pewno. Także musisz umieć na nie odpowiedzieć.
Nie masz kontaktów profesjonalnych
Nic tak nie pomaga w znalezieniu pracy jak znajomi, którzy mogą Cię polecić lub podsunąć informacje o rekrutacji u nich w firmie.
Postaraj się wykorzystać potencjał LinkedIn i rozbudowywać swoją sieć kontaktów zawodowych.
Część firm bardzo często rekrutuje kandydatów wśród osób poleconych przez pracowników. Szukając pracy poinformuj wszystkich znajomych, że poszukujesz nowych możliwości rozwoju. Możesz wykorzystać do tego profile społecznościowe np. Facebook.
Masz tendencję do zasiedzenia się w jednym miejscu
Z tego wynika wniosek, że nie zastanawiasz się, jak znaleźć nową pracę. Jeżeli masz dobrą pracę, to prawdopodobnie nie zastanawiasz się nad zmianami zawodowymi. Szukanie pracy, gdy naprawdę jej potrzebujesz jest znacznie trudniejsze. Często może się okazać, że aktualnie nikt nie poszukuje pracownika na „ciekawe” dla Ciebie stanowisko. Nie oznacza to, że musisz non stop być w stanie czuwania. Warto po prostu poświęcać 20 minut co 2 tygodnie na sprawdzenie, co aktualnie dzieje się w Twojej branży.
Dawniej rodzice i nauczyciele wpajali młodym ludziom, że wzorowa praca to taka, w której przepracujesz 5, 10 a najlepiej 20 i więcej lat. Czy ten wzór pasuje do naszych czasów? Dobrze jest być stabilnym kandydatem. Jednak jeśli chcesz rozwijać się zawodowo musisz zdobywać nowe kompetencje. Jeżeli Twoja praca od kilku lat polega na tym samym, to możesz być bardziej niże pewny, że najwyższy czas dokonać zmiany.
Pozostawanie przez długi czas w strefie komfortu nie jest stymulujące. Bez rozwoju trudniej zdobyć ciekawą pracę, kiedy dopadnie Cię bezrobocie.
Na koniec dodam, że oferty pracy możesz szukać w największych serwisach ogłoszeniowych oraz w tych wyspecjalizowanych. Na przykład Rynek Szkolny jest poświęcony wyłącznie edukacji szkolnej.
Brak komentarzy