Domena jest na sprzedaż. Dzwoń, dogadamy się! :-)   507 96 11 46
Zdrowie fizyczne Zdrowie psychiczne

Chrapanie – przyczyny i leczenie

Chrapanie to problem bardzo powszechny i wiele osób wie, jak mocno doskwiera ta przypadłość. Wie, ponieważ albo mają chrapiących partnerów, albo sami chrapią.

Chrapanie to efekt drgania wiotkiej części podniebienia i języczka, który stanowi jego zakończenie. Podczas snu rozluźniają się mięśnie podniebienia miękkiego, a przy ułożeniu ciała na plecach język cofa się do tyłu, usta się otwierają i wtedy dochodzi do zwężenia kanału gardła. Zmniejsza się liczba wdechów, co powoduje zaburzenia oddechowe z całym zespołem niebezpiecznych dla zdrowia następstw – może wystąpić tak zwany bezdech. Zwężenie kanału gardła powoduje, iż powietrze musi się trudniej przeciskać do płuc, przez co wiruje i wywołuje znany wszystkim charakterystyczny efekt dźwiękowy. Bywa, że głośność chrapania dochodzi do 70 decybeli. Takie natężenie dźwięków wydobywa się ze słabo wyciszonych silników, przykładowo pracującego traktora.

Niektóre osoby ignorują chrapanie, a niestety chrapanie to nie tylko uciążliwe dźwięki. Chrapanie jest niezdrowe, ponieważ występuje gorsze dotlenienie organizmu, a po przebudzeniu osoba chrapiąca odczuwa ogólne osłabienie, przygnębienie, czasem bóle głowy. Po wielu dniach występowania chrapanie może być przyczyną kłopotów z zapamiętywaniem i koncentracją myśli, nadmiernej senności, osłabienia potencji, nasilonego występowania depresji oraz różnych zaburzeń ze strony układu krążenia, jak przerost prawej komory serca, nadciśnienie tętnicze i innych dolegliwości.

Głośne chrapanie łączy się często z bezdechem, gdy to zwiotczałe mięśnie gardła, podniebienia miękkiego i łuków podniebiennych zapadają się tak głęboko, że w fazie wdechu po prostu zamykają dopływ powietrza do płuc. W takich momentach okresy ciszy odpowiadają bezdechom, natomiast głośne dźwięki występują w momencie przywrócenia oddechu. Zaniki powietrza są zwykle krótkotrwałe, trwają od kilku sekund aż do dwóch minut. W tym czasie powietrze nie dochodzi do płuc, a to oznacza że krew, a tym samym wszystkie tkanki organizmu, także mózgu i serca, pozbawione są tlenu. Gdy zawartość tlenu we krwi spada poniżej pewnego poziomu, sen staje się bardzo płytki, a znajdujące się w mózgu ośrodki oddechowe energicznie pobudzają mechanizm oddychania, żeby powietrze ponownie mogło przedostać się przez drogi oddechowe. Dlatego właśnie okres bezdechu kończy się szczególnie głośnym i przeciągłym chrapnięciem, po którym często następuje seria krótszych chrapnięć, a następnie całego cykl się powtarza.

Częste i długotrwałe okresy bezdechów mogą doprowadzić do niewydolności oddechowej, gwałtownego spadku poziomu tlenu we krwi tętniczej oraz niedotlenienia mózgu. W czasie bezdechu występuje również odruchowe podwyższenie ciśnienia krwi tętniczej wraz z zaburzeniami pracy mięśnia sercowego. Ponieważ okres bezdechu zdarza się co kilka minut przez całą noc, osoba cierpiąca na tą przypadłość po prostu za mało śpi. Nadrabia brak snu w ciągu dnia, czasami zasypia wbrew woli, zdarza się że zasypia podczas rozmowy lub nawet na stojąco. Nazywa się to zespołem Pickwicka, ponieważ Dickens dał w swojej książce „Klub Pickwicka” klasyczny wręcz opis takiej przypadłości w osobie ciągle pogrążonego w drzemce chłopca imieniem Joe.

Częściej chrapią osoby starsze niż młodsze, częściej mężczyźni, ale sporo kobiet, szczególnie w okresie przekwitania. Czynnikami sprzyjającymi są: niedrożność nosa z powodu skrzywienia przegrody nosowej, polipy nosa, alergia oddechowa, otyłość, przerost migdałków lub niedorozwój żuchwy. Spożywanie alkoholu, środki uspokajające. Duże przemęczenie fizyczne lub psychiczne także sprzyjają chrapaniu. W czasie przeziębienia zwęża się światło dróg oddechowych i utrudnia oddychanie.

Leczenie chrapania polega na wykryciu przyczyny. Przy skrzywieniu przegrody nosowej, polipach, przeroście migdałków konieczna jest interwencja laryngologa, łącznie z zabiegiem operacyjnym. Zdarza się, że zabiegi te jednak nie rozwiązują problemu. Przy alergii oddechowej należy nawiązać kontakt z poradnią alergologiczną, a przy otyłości rozpocząć kurację odchudzającą. Pomocne bywa żucie gumy, która wzmacnia wszystkie mięśnie dźwigaczy podniebienia, mięśnie naprężające podniebienie miękkie i nieparzysty mięsień języczka. Wskazane jest również picie ziół stymulujących układ oddechowy lub stosowanie sprayu przeciw chrapaniu, który zawiera ekstrakty z ziół.

Polecamy polski preparat ziołowy w sprayu NIECHRAP!!!

Mogą ci się spodobać także

Brak komentarzy

Odpowiedz