Domena jest na sprzedaż. Dzwoń, dogadamy się! :-)   507 96 11 46
Zdrowe jedzenie

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa stosowana jest w leczeniu oraz profilaktyce choroby trzewnej celiakii oraz alergii pokarmowej na gluten. Są to dwa różne problemy choć często są utożsamiane. W obu przypadkach celem jest eliminacja produktów, które zawierają gluten (białko roślinne), czyli produktów zawierających pszenicę, żyto oraz jęczmień. Zastępuje się je produktami, które są produkowane na bazie zbóż bezglutenowych – gryka, ryż, kukurydza czy proso.

Żywienie w diecie bezglutenowej

Dużym problemem związanym ze stosowaniem diety bezglutenowej jest stosowanie glutenu jako środka wiążącego wodę z tłuszczem. Jest też bardzo dobrym sposobem środkiem przenoszącym aromaty czy przyprawy. Z tego powodu gluten jest często dodawany do takich produktów jak:

  • wędliny, paczkowane mięso czy inne podroby,
  • w przetworach rybnych,
  • słodyczach i lodach,
  • sosach, ketchupach czy majonezach,
  • w suszonych owocach.

Jak widać produkty z pozoru bezpieczne – nie produkowane w oparciu o szkodliwe zboża – mogą zawierać gluten. Z tego powodu na diecie bezglutenowej wolno spożywać tylko produkty, które są w sposób jednoznaczny określone jako bezglutenowe. Na szczęście coraz częściej można spotkać produkty, które są w ten sposób oznakowane.

Dlatego na początek warto przygotować sobie listę producentów oraz ich produktów, które są przygotowywane bez zastosowania glutenu. Duży wybór tego rodzaju produktów znajdziemy też w sklepach ze zdrową żywnością – produkty takie są najczęściej oznaczane symbolem przekreślonego kłosa. Na podstawie takiej listy możemy sobie ułożyć odpowiedni jadłospis, który nie będzie się tak mocno różnił od tego stosowanego bez diety.

Ważne jest, żeby swoją wiedzę na temat produktów bezglutenowych uzupełniać na bieżąco. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się coraz częściej różnego rodzaju dodatki, które mogą zawierać gluten.

Dieta bezglutenowa u niemowląt

W przypadku dorosłych stosujących dietę bezglutenową sprawa jest dość prosta – wybór produktów bezglutenowych jest dość duży. Jak jednak ma się sprawa z nietolerancją glutenu u niemowląt, który jadłospis jak wiadomo jest mało zróżnicowany.

W myśl najnowszych schematów żywieniowych dla dzieci gluten powinno się wprowadzać do diety niemowlaka w piątym lub szóstym miesiącu jego życia. Taka ekspozycja na gluten ma za zadanie sprawdzić czy dziecko jest na niego uczulone. Najczęściej do mleka kobiecego lub modyfikowanego dodaje się odrobinę kaszy manny zawierającej to białko.

Na początku dawka glutenu powinna wynosić od 2 do 3 gram na 100 ml posiłku, potem zostaje ona zwiększona do 4 – 6 gram. Po cztero-miesięcznej ekspozycji, jeżeli dziecku nic nie dolega może ono spokojnie przyjmować gluten w normalnych posiłkach.

W przypadku wystąpienia alergii – co powinien stwierdzić lekarz – należy zacząć stosować dietę bezglutenową. Na szczęście jest sporo produktów dla niemowlaków, które muszą stosować dietę bezglutenową. Problemy zaczynają się przy rozszerzaniu jadłospisu dzieci o nowe produkty. Wtedy obowiązkowo trzeba wybierać produkty oznaczone jako bezglutenowe.

Podsumowanie diety bezglutenowej

Do stosowania diety bezglutenowej zmuszone są osoby, które chorują na celiakię lub mają alergię pokarmową na gluten. Warto pamiętać, że alergię można z powodzeniem leczyć natomiast celiakię ma się całe życie. Niezależnie w trakcie jej trwania należy tak samo jak przy celiakii spożywać produkty nie zawierające glutenu. Można je dostać zarówno w supermarketach jak i sklepach ze zdrową żywnością. Należy też uważać na produkty, które z założenia nie powinny zawierać gluteny, gdyż podczas ich produkcji mogą być stosowane dodatki zawierające gluten.

Mogą ci się spodobać także

Brak komentarzy

Odpowiedz