Domena jest na sprzedaż. Dzwoń, dogadamy się! :-)   507 96 11 46
Zdrowe jedzenie

Dieta proteinowa

Dieta proteinowa to bardzo skuteczna i popularna dieta oparta o spożywanie produktów bogatych w proteiny, czyli białka. Najbardziej znana jest pod nazwą diety Dukana, który jest twórcą zasad żywieniowych stosowanych w tej diecie. Zakłada ona, że do procesu trawienia białka potrzeba dużo więcej energii niż jest przez nie dostarczane. Ten ujemny bilans energetyczny powoduje, że organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową, żeby go wyrównać.

Efekty stosowania diety proteinowej

Zastosowanie diety bogatej w białko pozwala nam chudnąć bez uczucia głodu czy wycieńczania organizmu – jedynie na początku mogą wystąpić dolegliwości. Stosując dietę proteinową możemy schudnąć w ciągu 3 miesięcy około 15 kg. Odpowiedni plan żywieniowy pozwala nam też uniknąć efektu jo-jo pod warunkiem ścisłego stosowania zasad. Dieta opiera się o naturalne, ogólnodostępne produkty i dzieli się na cztery etapy.

Etap 1

Pierwszy etap diety proteinowej to faza ataku w czasie której można spożywać tylko i wyłącznie produkty białkowe. Do wyboru mamy 72 produkty zalecane przez dr Dukana – można je jeść bez ograniczeń. Dozwolone produkty to w skrócie – chude mięso, ryby i owoce morza, drób, jajka, chudy nabiał i sery. Celem uzupełnienia witamin można dwa razy w tygodniu zjeść wątróbkę cielęcą i co rano wypić szklankę mleka z łyżeczką drożdży.

Pierwsza faza trwa od jednego do dziesięciu dni w zależności od tego ile chcemy schudnąć. W ciągu 5 dni można schudnąć około 5 kg a w ciągu 10 około 20 kg. W trakcie pierwszej fazy mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego: zmęczenie, bóle głowy, nieprzyjemny zapach i suchość w ustach. Mogą też pojawić się zaparcia, którym przeciwdziałamy piciem wody lub 1 łyżką oleju parafinowego po zakończeniu głównego posiłku.

Podczas diety należy pić obowiązkowo około 1,5 litra wody dziennie.

Etap 2

Drugi etap diety proteinowej nosi nazwę naprzemiennej. Na tym etapie dalej spożywamy głównie produkty białkowej jednak uzupełniamy je o warzywa w wybranym dla siebie systemie. Na tym etapie możemy jeść już około 100 produktów. Proces odchudzania ulega spowolnieniu, gdyż organizm musi przestawić się na nowy sposób żywienia, mimo, że wprowadzane warzywa stanowią tylko uzupełnienie. Na tym etapie chudnie się około 1 kg na tydzień, czas nie jest określony – trwa do uzyskania odpowiedniej wagi.

Zalecanym rozwiązaniem jest stosowanie systemu 1 / 1, czyli jeden dzień same produkty białkowe i jeden dzień z warzywami. Obniżamy wtedy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Popularny jest również wariant 5 / 5, które powoduje dużą efektywność odchudzania. Oczywiście inne warianty też można stosować. Obowiązkowo trzeba wypijać 1,5 litra wody dziennie oraz 2 łyżki otrębów owsianych i 1 łyżkę pszennych.

W dni z warzywami najlepiej spożywać, te które mają niski indeks glikemiczny: sałata, kapusta, seler, rzodkiew oraz cebula. Dozwolone są również buraki i marchew.

Etap 3

To jeden z najważniejszych etapów w całej diecie – w tym czasie nasz organizm jest najbardziej narażony na powrót do poprzedniej wagi. Z powodu osiągniętych sukcesów zaczynamy się mniej przykładać do przestrzegania zasad diety. Dlatego w tym okresie możemy pozwolić sobie na swojego rodzaju nagrodę.

Ta nagroda to królewska uczta, która pozwala nam dwa razy w tygodniu zjeść jeden posiłek bez ograniczeń. Może to być dowolne danie lub coś słodkiego nawet torcik czekoladowy, jeżeli tego potrzebujemy. Są jednak dwa ograniczenia – nie wolno brać dokładki i nie można spożywać takiego posiłki dwa dni z rzędu. Poza tym mamy pełną dowolność w skomponowaniu tego posiłku.

Czas trwania tego etapu zależy od ilości utraconych kilogramów podczas dwóch pierwszych etapów diety. Obliczając liczbę dni mnożymy ilość zrzuconych kilogramów razy 10 np. 5 kg to 50 dni trzeciego etapu – 12 kg to 120 dni.

Etap 4

Czwarty etap diety to tzn. proteinowe czwartki. To okres kiedy następuje stabilizacja naszej wagi. W tym czasie trzeba przestrzegać diety proteinowej przez jeden wybrany dzień tygodnia. W pozostałe dni możemy odżywiać się normalnie. Oczywiście nie musi to być czwartek – może to być dowolny dzień tygodnia jednak trzeba go później stale przestrzegać. W tym dniu odżywiamy się zgodnie z zasadami z pierwszej fazy diety.

Przestrzeganie tego jednego dnia podczas którego stosujemy ścisłą dietę proteinową chroni nas przed efektem jo-jo. Ten dzień jest niezbędny, żeby utrzymać stabilną wagę i nie powinniśmy z niego rezygnować. W przeciwnym wypadku cała nasza praca związana z odchudzaniem może pójść na marne i z powrotem wrócimy do wagi sprzed kuracji.

 

Mogą ci się spodobać także

1 komentarz

  • Włodek
    20 stycznia 2018 at 11:41

    U mnie ta dieta trochę inaczej wyglądała. Zrobiłem po swojemu, bo tak czułem, czyli głównie oparłem na rybach. Z wagą zjechałem i trzymam stabilnie. Ale ale ale!!! Nie wróciłem do starych nawyków podżerania różnych piedół pomiędzy posiłkami i wieczorem przed TV.

  • Odpowiedz