Hałas jest jednym z największych wrogów ludzi. Hałas ma znaczący wpływ na zdrowie, jest bardzo szkodliwy. Do tego zmniejsza wydajność naszej pracy, utrudnia wypoczynek oraz skutecznie zaburza koncentrację. Ciągłe oddziaływanie hałasu kumuluje się w nas jak promieniowanie, co następnie wpływa na cały organizm. Nie chodzi tylko o narząd słuchu, lecz także o system nerwowy. A ten rozregulowany powoduje zaburzenia snu i trawienia, zmiany akcji serca, ciśnienia krwi oraz zaburzenia rytmu oddychania.
Czym jest hałas?
Dźwięki są wokół nas, wszędzie, ale miarą hałasu jest poziom dźwięku wyrażony w decybelach (dB):
- poziomy dźwięku niższe od 45 dB w dzień są dla człowieka mało uciążliwe,
- hałas o poziomach dźwięku 65-70 dB jest uciążliwy i jest jego całkiem sporo w naszym codziennym życiu.
Źródła hałasu
Hałas jest wszędzie – w naszej pracy i w domu, a nawet w miejscach wypoczynku.
Najbardziej uciążliwymi źródłami hałasu są trasy komunikacyjne (drogowe, kolejowe i lotnicze), zakłady przemysłowe, centra handlowe. Na działanie hałasu, który przekracza 85 dB narażeni są pracownicy sektora górniczego, przemysłu maszynowego, hutniczego, stoczniowego, motoryzacyjnego, budowlanego i innych.
Źródła hałasu śmiało można podzielić na dwie grupy: hałas komunikacyjny (drogowy, kolejowy i lotniczy) i hałas przemysłowy. Niezwykle dynamiczny rozwój motoryzacji i transportu sprawia, że ulice i drogi są dużymi źródłami hałasu.
W zasięgu oddziaływania dużego hałasu drogowego znajduje się około 40% populacji naszego kraju, to jest około 15 milionów osób! I nie jest pocieszające, że poziom narażenia na hałas w Polsce nie odbiega znacząco od sytuacji panującej w krajach Unii Europejskiej.
Zagrożenie hałasem kolejowym jest znacznie niższe, a obejmuje około 1 miliona osób. W naszym kraju jest to sytuacja znacznie lepsza, niż w krajach o większej gęstości infrastruktury kolejowej, takich jak Holandia lub Niemcy.
W zakresie natężenia hałasu lotniczego nastąpiła pewna stabilizacja. Jest to wynikiem wprowadzenia nowocześniejszych konstrukcji silników, które to podyktowane są przepisami. Niestety spodziewać się należy rozwoju tej gałęzi transportu w naszym kraju, co sprawi, że hała lotniczy będzie narastał.
Sposoby ograniczenia hałasu:
- Ograniczenie ruchu pojazdów, co aktualnie jest raczej mało prawdopodobne,
- Poprawa nawierzchni ulic oraz torowisk, co powoli ma miejsce, ale niestety tempo nie jest zadowalające,
- Modernizacja konstrukcji wytwarzanych pojazdów mechanicznych, tu widać postęp, który wynika z coraz restrykcyjniejszych przepisów,
- Wprowadzenie urządzeń przeciwhałasowych w pojazdach mechanicznych – izolacje akustyczne, udoskonalone tłumiki wydechu – to także wynika z wcześniejszego punktu,
- Prowadzenie linii komunikacyjnych w wykopach, tunelach,
- Odgradzanie tras komunikacyjnych barierami dźwiękochłonnymi i ekranami,
- Stosowanie w konstrukcji budynków materiałów stanowiących barierę dla hałasu,
- Zastosowanie obudów dźwiękochłonnych na hałaśliwe urządzenia i maszyny.
Wpływ hałasu na zdrowie
Niewątpliwie hałas jest szkodliwy dla zdrowia. Stały i uciążliwy męczy nas psychicznie i fizycznie oraz pogarsza nasze samopoczucie. Głośne dźwięki nie tylko przeszkadzają w spokojnym śnie i uniemożliwiają relaks, lecz uporczywy i uciążliwy hałas osłabia naszą koncentrację i wyzwala agresję.
Uciążliwy hałas prowadzi do utraty słuchu, a nawet i do głuchoty. Głuchota zajmuje czołowe miejsce na liście chorób zawodowych, która jest przygotowana przez Światową Organizację Zdrowia.
Szkodliwy dla zdrowia jest hałas o natężeniu około 65 dB, jednakże musi on być ciągły. Taka głośność odpowiada szumowi głośno grającego telewizora. Przy hałasie o sile 85 dB, który trwa dłużej niż 8 godzin dziennie istnieje ryzyko utraty słuchu. Natomiast hałas o natężeniu powyżej 130 dB jest już nie tylko bolesny, lecz nawet krótkotrwały może nieodwracalnie uszkodzić słuch.
Hałas sprawia, że wzrasta napięcie nerwowe. Hałas jest jednym z tych czynników stresowych, który oddziaływuje na organizm człowieka poprzez uwalniane w organizmie substancje chemiczne. Jedną z nich jest hormon adrenalina (odpowiada za strach, walkę, ucieczkę), który uwalnia glukozę z wątroby, umożliwia uwolnienie kwasów tłuszczowych z ich zapasów w tkance tłuszczowej, po to by stanowiły źródło energii dla pracy mięśni, w momentach zagrożenia. Niestety człowiek nie walczy i nie ucieka, a więc glukoza i kwasy tłuszczowe nie ulegają spaleniu w mięśniach. Niespalone metabolity zmieniają się w cholesterol, a ten odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych. Stąd już tylko krok do nadciśnienia, zawału serca, a nawet udaru mózgu. Lekarze wiele lat temu wykazali związek między zawałami serca, a natężeniem hałasu.
Nadmierny hałas przyspiesza i zwiększa zmęczenie, tłumi słyszalność mowy oraz akustycznych sygnałów ostrzegawczych. Dodatkowo przytępia ostrość widzenia i spostrzegawczość oraz wpływa na opóźnienie reakcji, a to ma wpływ na zwiększenie nieszczęśliwych wypadków. Badania lekarzy wykazały, że hałas komunikacyjny jest jedną z głównych przyczyn powodujących liczne choroby układu nerwowego, serca, układu pokarmowego, układu mięśniowo-stawowego oraz zaburzeń równowagi emocjonalnej.
Należy podkreślić, że hałas szkodzi naszemu zdrowiu podobnie jak zanieczyszczone powietrze.
Jeśli posiadasz samochód pamiętaj, aby twój układ wydechowy był sprawny, co znacznie ograniczy emisję hałasu.
Zapraszamy do nas, mamy tłumiki i katalizatory do każdego typu auta.
Akcesoria do układu wydechowego PAS
Brak komentarzy