Domena jest na sprzedaż. Dzwoń, dogadamy się! :-)   507 96 11 46
Zdrowie fizyczne

Jak dobrać biustonosz

Stanik to nie tylko część naszej bielizny, ale to też i nasze zdrowie, dobre samopoczucie oraz powabny wygląd piersi. Zły stanik może doprowadzić do wad postawy lub zniekształcenia kobiecych kształtów. Warto mieć świadomość, że duże czy małe piersi prędzej czy później, przypomni sobie o nich grawitacja. Wtedy z upływem lat zaczną opadać, ponieważ skóra piersi traci swą jędrność, a wiązadła się rozciągają. Natomiast dobry biustonosz to nie tylko zgrabna sylwetka, ale też zatrzymanie piersi na odpowiednim poziomie.

Źle dobrany biustonosz może sprawić:

 • Podrażnienia skóry
 • Wady postawy
 • Bóle głowy
 • Bóle okolicy szyi i ramion
 • Deformację kształtu piersi

Natomiast dobry biustonosz:

Ściśle przylega do ciała
Istotny jest punkt łączący miseczki, który powinien dotykać ciała.

Fiszbiny
Przylegają do klatki piersiowej i nie wbijają się w piersi, nie dochodzą aż do pleców. Powinny znajdować się u podstawy piersi, na wysokości środka pachy.

Miseczki
Ich przestrzeń powinna być wypełniona przez biust. W miseczkach nie powinno być pustych przestrzeni ani wybrzuszeń. Miseczki muszą przylegać do piersi.

Ramiączka
Ustawione są równolegle względem siebie, nie powinny się krzyżować. Nie mogą także wbijać się w ramiona.

Część tylna biustonosza
Nie unosi się, lecz zajmuje tą samą wysokość co przednia część.

Wbrew powszechnej opinii, to nie ramiączka podnoszą biust i utrzymują go na właściwym poziomie. Dobrze przylegający obwód stanika do ciała znacznie bardziej wpływa na podtrzymanie biustu. Zbyt luźny obwód spowoduje, iż część tylna podniesie się do góry. W takiej sytuacji warto nabyć ciaśniejszy model biustonosza.

Odpowiedni obwód biustonosza wynosi kilka centymetrów mniej od rzeczywistego rozmiaru klatki piersiowej. Z tego powodu biorąc miarę zaokrąglamy rozmiar w dół. Przykładowo pani, która posiada w obwodzie klatki piersiowej 90 cm powinna wybrać stanik o obwodzie 85 cm.
Należy także pamiętać, że każdy materiał, nawet ten super wytrzymały, z czasem się rozciągnie. To jest również powód, aby biustonosz przed zakupem zapiąć na ostatnią, tą najluźniejszą haftkę, ponieważ gdy stanik trochę się rozciągnie, nadal będziemy miały możliwość regulacji jego obwodu.

Aby ustalić wielkości miseczki należy zmierzyć obwód w biuście jak najluźniej, w najszerszym miejscu. Dobrze dobrana miseczka obejmie całą pierś. Biust nie powinien wystawać poza miseczkę. Piersi powinny wygodnie ułożyć się, być zaokrąglone oraz od siebie oddzielone. Piersi nie mogą „wylewać” się ze stanika górą, bokami czy też gdzieś dołem. Miseczka jest po to, aby nadać piersiom piękny kształt. Warto też wybrać trochę większą miseczkę niż zbyt małą, ponieważ biust dostosuje się do większego rozmiaru, a do mniejszego już niekoniecznie.

Warto też pamiętać, że gdy już znalazłyśmy idealnie dopasowany biustonosza nie będzie on idealny przez cały czas jego użytkowania. Raz wybrany stanik nie będzie nam służył przez lata, ponieważ materiał z którego jest on zrobiony rozciągnie się, a miseczki tracą swoją formę i nie są już tak idealne dopasowane. Prócz tego nie tylko stanik się zmienia, nasze ciało również podlega zmianom. Czas, ciąża, ćwiczenia fizyczne – to także odmienia ciało, a wtedy ponownie należy wybrać się na zakupy w poszukiwaniu odpowiedniego biustonosza.

W naszych sklepach codziennie pomagamy paniom w doborze odpowiedniego biustonosza, zapraszamy!
Dudimar – sklepy z bielizną Bydgoszcz

Mogą ci się spodobać także

1 komentarz

 • Anka
  30 sierpnia 2017 at 16:59

  Skąd ja to znam – mleczarnia, wielkie bimbały itd. Chłopaki za mną zawsze oglądali się, a ja czułam się skrępowana. Teraz jeszcze ten ból w plecach. Zastanawiam się nad operacyjnym zmniejszeniem biustu…

 • Odpowiedz