Domena jest na sprzedaż. Dzwoń, dogadamy się! :-)   507 96 11 46
Zdrowe jedzenie Zdrowie fizyczne

Owoce, które szkodzą zębom

Zastanawialiście się może czy istnieją owoce, które szkodzą zdrowiu zębów? Lekarze oraz dietetycy od wielu lat ostrzegają, aby włączyć do diety jak największą ilość owoców, ponieważ są one niskokaloryczne, a jednocześnie zawierają duże ilości witamin, błonnika i mikroelementów. Jednakże każdy medal ma dwie strony – nie wszystkie owoce dają nam tylko i wyłącznie korzyści. Podczas spożywania niektórych owoców może bowiem dojść do uszkodzenia zębów.

Szczególnie szkodliwe dla zębów są zawarte w owocach naturalne kwasy. Badania naukowe wskazują, że kwasy obniżają pH środowiska jamy ustnej poniżej tak zwanego poziomu krytycznego. To natomiast prowadzi do zmniejszonej koncentracji wapnia i fosforu, co sprzyja rozpuszczaniu apatytów. Apatyty to składniki budujące zęby. Poprzez to szkliwo staje się cieńsze, słabsze oraz bardziej podatne na uszkodzenia i niekorzystne działanie bakterii. Długotrwały kontakt zębów z kwasami może sprawić nadwrażliwość zębów, a z czasem doprowadzić do kwasowej erozji szkliwa.

W jakich owocach znajdziemy najwięcej kwasów? Oczywiście w cytrusach: pomarańcze, grapefruity, cytryny, limonki. Prócz tego dużo kwasów zawierają porzeczki, wiśnie, maliny, śliwki, morele, czereśnie i rabarbar.

Dlatego warto uświadamiać ludzi, że jeść owoce należy, ale mądrze!
Pomimo niekorzystnego działania niektórych owoców na zdrowie zębów, absolutnie nie wolno rezygnować z tych owoców! Owoce te są skarbnicą witamin i składników odżywczych, poprawiają naturalną odporność organizmu, regulują procesy metabolizmu, a także pomagają dbać o zgrabną sylwetkę. Należy jedynie przestrzegać kilku prostych zasad.

  1. Po jedzeniu kwaśnych owoców warto przepłukać usta wodą. Woda neutralizuje działanie kwasów oraz przywraca właściwe pH w jamie ustnej.
  2. Soki owocowe lepiej pić przez słomkę. To maksymalnie ograniczy ich kontakt ze szkliwem.
  3. Drobne owoce takie jak maliny, wiśnie lub porzeczki, można wymieszać z jogurtem naturalnym, który posiada odczyn zasadowy, a więc również neutralizuje działanie kwasów.
  4. Po zjedzeniu kwaśnych owoców nie należy w krótkim odstępie czasu myć zębów. Szkliwo rozmiękczone przez kwasy mogłoby zostać nieodwracalnie uszkodzone podczas szczotkowania.

Lubimy gdy ludzie się uśmiechają, dlatego dzielimy się wiedzą 🙂
Gabinet Higieny i Profilaktyki Blask Uśmiechu

Mogą ci się spodobać także

2 komentarze

  • Irka
    12 września 2017 at 10:52

    Faktycznie, coś jest na rzeczy z tymi kwasami. Zawsze czułam nieprzyjemne uczucia na zębach, gdy myłam zęby niedługo po zjedzeniu naszych kwaśnych jabłek. Dziękuję za te cenne porady!

  • Igor Bodziński
    29 sierpnia 2017 at 16:57

    osz ty w morde! teraz wiem czemu miałem takie nieprzyjemne uczucie gdy zęby myłem krótko po pomarańczach, dzięki! będę robił większe odstępy pomiędzy smacznym żarełkiem a myciem paszczy 🙂

  • Odpowiedz