Nowy Rok – Nowy Ja. Jak często zdarzyło się Wam snuć plany na nowy rok, w których zakładaliście zmiany dotyczące Waszego zdrowia i sylwetki? A jak często udało się je Wam zrealizować – podtrzymać? Niechaj pierwszy rzuci kamień, który nie przyłapał siebie samego na drobnym oszustwie. Planować jest łatwo, ale co z realizacją? Jak zmotywować się do działania i nie żałować? Dlaczego trening personalny to najlepszy pierwszy krok w realizacji postanowienia noworocznego dotyczącego zmiany sylwetki? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące treningów personalnych znajdziesz w tym artykule! Zapraszam do lektury.
Błędne by było wysnucie tezy, że należy znaleźć trenera personalnego i oczekiwać cudu. Niewątpliwie jednak trener personalny pomoże Ci tego cudu dokonać. Niemniej jednak musisz zacząć od siebie. Z doświadczenia zapewne już wiesz, że podejmowanie decyzji o zmianie nie należy do najprostszych, ale jest kluczowe. W życiu jak w tańcu – najważniejszy pierwszy krok. Snucie postanowień typu „w tym roku schudnę” jest bardzo nieprecyzyjne i ryzykowne. Powinieneś postawić przed sobą konkretny cel, stworzyć wizualizacje samego siebie, bo w przeciwnym razie na pewno znajdziesz „wymówkę” na zasadzie, ale przecież zrzuciłem 2 kg. Twoje postanowienie (dla przykładu) powinno brzmieć „Schudnę, a moja waga będzie poniżej 70 kg” – to jest konkretny cel, to jest liczba, na którą możesz pracować i którą musisz osiągnąć, aby móc wierzyć w moc swoich przyrzeczeń i siłę planów. Złota rada? Nie daj się ponieść, postaw sobie przyziemne cele, których osiągnięcie będzie dla Ciebie wyzwaniem, a nie makabrą i przeszkodą w życiu codziennym. Dla przykładu, planowanie możesz podzielić, dzieląc rok na kwartały, będziesz miał mniej czasu na przesuwanie w czasie działań, wystarczy wytyczyć cel na każdy z nich.
Cel, a motywacja – jak to ugryźć… Niestety, nie ma złotego środka. Ile osób, tyle celi i motywacji. Ktoś chce schudnąć, ktoś przytyć, jeszcze inny marzy o jędrnym ciele, a inny szuka odskoczni od życia codziennego. Motywacja to nic innego jak powód, dla którego realizujesz pracę. Powodów jest całe mnóstwo, a Twoim zadaniem jest wybrać ten, który jest dla Ciebie najistotniejszy. Motywacja to Twoje koło napędowe. Bez motywacji możesz oczywiście wykonać trening, jednakże nie będzie on dla Ciebie przyjemnością, a to błąd.
Trening samodzielny czy z trenerem personalnym
Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem między samodzielnym treningiem i treningiem z trenerem personalnym, to powinieneś poznać korzyści płynące z pomocy profesjonalisty. Przede wszystkim wykorzystujesz wiedzę osoby, która w pełni zaangażowana w swoją branżę, zgłębiła tajniki, których zgłębienie Tobie mogłoby zając kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat. Profesjonalny trener personalny posiada nie tylko wykształcenie kierunkowe, ale również odbywa regularnie szereg szkoleń doszkalających. Jak w każdej dziedzinie, badania naukowe i empiryczne zgłębianie problemów, zapewniają stały dopływ wiedzy, która pozwoli spełnić oczekiwania różnorodnych klientów; Trener personalny to osoba, która po odbytej konsultacji wskaże Ci możliwości współpracy. Konsultacja powinna odbywać się na zasadzie wywiadu. Trener personalny, który pozna twoją sportową przeszłość, jak również jej brak, stan zdrowia i możliwości czasowe wyznaczy Ci szereg badań diagnostycznych, które powinny potwierdzić lub wstrzymać Twoją możliwość rozpoczęcia wybranej aktywności fizycznej. Aby dostosować plan treningowy do założonego przez Ciebie celu, trener personalny musi poznać Twoje możliwości, czyli kondycję oraz potencjał siłowy. Niezmiernie istotnym elementem jest również konieczność wdrożenia planu żywieniowego. Utrzymywana dieta to znaczna część w drodze po sukces. Jednakże, aby wdrożyć racjonalny, a co najważniejsze zbilansowany plan żywieniowy, trener personalny powinien poznać Twoje preferencje, ewentualne nietolerancje czy alergie, a także intensywność aktywności fizycznej w trakcie dnia. Konsultacja to wstęp, który jest Twoim pierwszym krokiem, każdy kolejny trening to osiąganie szczebli w Twoim rocznym planie. Co najważniejsze, trener personalny to osoba, która dostrzega Twój każdy krok podczas treningu. Nie ma możliwości o popełnienie błędu technicznego, trener ma obowiązek kontrolować nie tylko realizację planu treningowego, ale również poprawność, technikę, tempo pracy czy czas spoczynku. Pamiętaj, że odbywając trening w pojedynkę, nie dostrzegasz często popełnianych błędów technicznych, które mogą prowadzić do uszczerbku na zdrowiu tj. kontuzję, obciążenie stawów, wiązadeł czy zwyczajny brak efektywności z wykonywanych ćwiczeń; Jednym z wielu plusów odbywania treningów indywidualnych z trenerem jest również zmiana planu treningowego, zastosowana w odpowiednim czasie, a uwarunkowana zauważonym progresem, właśnie przez Twojego trenera personalnego.
Trener personalny Szczecin
Jeżeli więc nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu treningów siłowych, motoryki, anatomii czy dietetyki to zachęcam do skorzystania z usług profesjonalnego trenera personalnego. Jeżeli zaś posiadasz namiastkę wiedzy, zachęcam Cię do zweryfikowania jej i konfrontacji Twojej wiedzy z profesjonalistą, która może ustrzec Cię przed wieloma błędami treningowymi.
Odpowiednia forma treningu
Trening personalny nie musi być nudny! To Ty wybierasz formę treningu. Mogą być to ćwiczenia siłowe na siłowni, ale również trening tenisa ziemnego czy urozmaicony trening biegowy. Najważniejszym elementem jest osiągnięcie celu, ale również zaspokojenie Twoich zainteresowań i preferencji; Trening personalny to nie tylko ciężary na siłowni, ale również aktywność fizyczna świeżym powietrzu czy wykorzystanie wykształcenia/doświadczenia trenera w celu urozmaicenie formy treningu (np. trening z kettlami, trening sztuki walki, czy trening oparty na kalistenice).
Czy stać mnie na trenera personalnego? Trening personalny przynosi niewątpliwie więcej korzyści niż trening „w pojedynkę” na siłowni. W zależności od Twoich preferencji i doboru formy aktywności, koszt usługi trenera personalnego waha się między 50,00 zł, nawet do 250,00 zł za godzinę. Do tej kwoty zwykle należy doliczyć koszt karnetu czy też karty typu multisport/ok system, etc. Istotnym czynnikiem jest m.in. lokalizacja, doświadczenie trenera personalnego oraz czas (ceny usługi mogą się różnić w zależności od zmniejszonego popytu w okresie wakacyjnym). Świetnym momentem na skorzystanie z treningu personalnego są akcje promocyjne czy też przypływ gotówki w Twoim budżecie domowym. Konsultacja z trenerem personalnym często jest darmowa, zatem niczego nie tracisz!
Trener personalny – ceny pakiegów
Cena za godzinny trening zwykle jest wyższa niż cena za ten sam trening zakupiony w pakiecie. Pakiet zwykle zakłada od 10 treningów wzwyż, co za tym idzie – oszczędzasz pieniądze, a ponadto masz motywację na realizację kolejnych treningów (to oczywiście motywacja, którą należy traktować z przymrużeniem oka!). Koszt treningów personalnych jest wyższy od prowadzenia aktywności fizycznej w pojedynkę, jeżeli spojrzysz na koszt wizyty u rehabilitanta, masażysty czy dietetyka (które często są konieczne po nieudanych próbach prowadzenia „samego siebie”). Inwestycja w zdrowie, czyli inwestycja w siebie to najlepszy wybór.
Trening personalny to przede wszystkim pewność. Wybierając trenera, warto zaufać jego doświadczeniu i wiedzy, która uchroni Cię przed stratą cennego czasu. Nie tylko będziesz wyposażony w niezbędne plany żywieniowe i treningowe, ale również kontrolowany i motywowany, jeżeli będziesz tego potrzebował. Trener personalny to rozsądny wybór, którego efekty zauważysz już w pierwszym miesiącu współpracy!
undefined
Brak komentarzy