Domena jest na sprzedaż. Dzwoń, dogadamy się! :-)   507 96 11 46
Zdrowie psychiczne

Zdrowy dom, czyli jak postawić dom względem stron świata?

Obojętnie czy projektujemy dom, czy chcemy kupić projekt lub już postawiony budynek, warto zwrócić uwagę na oświetlenie poszczególnych pomieszczeń przez światło słoneczne. Jest taka stara zasada, która głosi, że należy podążać za słońcem. Pomieszczenia w których przebywamy z rana powinny być skierowane na wschód, a pokoje wieczorne – na zachód.

Poniżej przykład sytuacji idealnej, takiej do której warto dążyć.

1. Strona północna
Zaczynamy od północy. Idealnie, jeśli wjazd i wejście na działkę znajduje się od tej właśnie strony, czyli od najgorzej doświetlonej strony. Jest to korzystne, ponieważ tam można umieścić garaż, wiatrołap, pomieszczenia gospodarcze. Dzięki temu inne pomieszczenia, które bardziej potrzebują światła znajdą się w dogodnej pozycji (salon, jakiś gabinet, sypialnie).
Od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej warto też umieścić kuchnię i/lub jadalnię. Dzięki temu pomieszczenia w których trzymamy żywność nie będą się mocniej nagrzewać.

2. Strona wschodnia
Strona wschodnia, jak też północno- i południowo-wschodnia, to miejsce idealne na wszystkie sypialnie. Zaprojektowanie okien w ścianie wschodniej pozwoli na budzenie się wraz ze słońcem, a to pozytywnie nastraja na cały dzień, no przynajmniej do porannej kawy 😉

3. Strona południowa, południowo-zachodnia
Od tej strony pomieszczenia będą doświetlone w godzinach popołudniowych. Tu umieszczamy najważniejsze pomieszczenia domu, w których przebywamy po południu i wieczorem: salon, jadalnia, biblioteka etc. Od tej strony również powinniśmy usytuować wyjście na taras. Idealnie także będzie, jeśli od strony południowej lub południowo-zachodniej mamy ogród i piękny widok z okna.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na otoczenie:

4. Krajobraz
Poszukajmy w krajobrazie widoku, który przykuwa uwagę. Może to być jezioro, panorama miasta, czy jakaś malowniczy wiejski widok, las. Przebywanie w takim domu, z którego można wyjrzeć na ładny krajobraz jest ogromną przyjemnością.
Jeśli nie mamy odpowiedniego krajobrazu możemy go zrobić sami – nasz ogródek może stanowić piękne otoczenie domu.

Wyżej opisane zasady są ogólne i dotyczą sytuacji wręcz idealnej. W rzeczywistości usytuowanie domu względem stron świata jest sztuką kompromisu. Zazwyczaj musimy z czegoś zrezygnować, na rzecz innych spraw, które uznamy że są ważniejsze.

Podsumowując: Kierujmy się ile tylko można prostą zasadą podążania za słońcem, czyli pomieszczenia w których przebywamy rano powinny być usytuowane od strony wschodniej, pomieszczenia dzienne i wieczorne od strony południowej, południowo-zachodniej i zachodniej, a te pomieszczenia, które nie wymagają bezpośredniego słońca – od strony północnej. I na końcu nie zapominajmy o widokach z okien 🙂

A domy w pięknych lokalizacjach możesz znaleźć przeglądając ogłoszenia nieruchomości www.ogloszenia-nieruchomosci.info
Znajdziesz tam mnóstwo ofert tak z rynku wtórnego, jak i nowych, od deweloperów.

Mogą ci się spodobać także

Brak komentarzy

Odpowiedz