Domena jest na sprzedaż. Dzwoń, dogadamy się! :-)   507 96 11 46
Zdrowie fizyczne Zdrowie psychiczne

Jak zmniejszyć poziom hormonu stresu – kortyzolu?

Kortyzol jest hormonem niezbędnym w niewielkiej ilościach, jednak uwzględniając dzisiejszy tryb życia z pewnością ilość niewielka jest znacznie przekroczona. Jedzenie w pośpiechu, treningi, brak snu, praca i codzienne obowiązki skutecznie przyczyniają się do zwiększenia Jego produkcji.

Przez wiele lat kortyzol zyskał sobie status największego wroga osób prowadzących sportowy tryb życia, a szczególnie dążących do budowania wysokiej jakości masy mięśniowej. Oczywiście prawdą jest, że w nadmiarze może wyrządzić bardzo liczne szkody i skutecznie sabotować efekty naszych treningów jednak Jego działanie i szkodliwość zostały w ostatnich latach nieco wyolbrzymione.

Hormon ten wytwarzany jest przede wszystkim w korze nadnerczy Jego rola w organizmie jest dosyć złożona, jednak zalicza się on do tzw. hormonów stresowych których działanie uaktywnia się błyskawicznie w tzw. sytuacjach podwyższonego ryzyka kiedy to błyskawicznie pozwala podnieść poziom glukozy we krwi. Jeśli chodzi o schemat działanie możemy dosyć trafnie porównać go do adrenaliny. Jedną z Jego większych wad dla osób trenujących sporty sylwetkowe jest zdolność do znacznego nasilenia katabolizmu zarówno tkanek mięśniowych jak i tłuszczowych. Inną wadą jaką możemy wyróżnić jest zwiększone wypłukiwanie potasu i magnezu przy jednoczesnym zatrzymywaniu sodu.

Największa aktywność kortyzolu przypada na okres bezpośrednio po obudzeniu i stopniowo w trakcie dnia zmniejszać się. Oczywiście w ciągu doby zdarzają się niewielkie wahania i jeszcze drobne wyrzuty w godzinach południowych to jednak możemy mówić o tendencji spadkowej i wieczorem poziom kortyzolu jest już najniższy. Oczywiście założenia te dotyczą osób ze względnie prawidłowym rytmem dobowym, jeśli pracujemy np. na nocną zmianę to wartości te są już nieco inne. Dzięki wysokiej zawartości o poranku mamy dość energii by funkcjonować, wieczorem gdy poziom jest niski chętnie udajemy się do snu. Jak widać nie można więc powiedzieć że hormon ten jest naszym wrogiem, lecz wyłącznie jego nadmiar. Podobnie jak w przypadku każdej rzeczy nadmiar może być niebezpieczny.

Jak wspomnieliśmy negatywne skutki kortyzolu możemy zobaczyć kiedy jego stężenie jest zbyt wysokie. Wpływ na jego wytwarzanie ma prowadzony przez nas tryb życia. Jeśli do późnych godzin nocnych korzystamy ze sprzętów elektronicznych, śpimy bardzo niewiele oraz ciężko pracujemy przez wiele godzin wówczas kortyzol staje się wyjątkowo aktywny. O ile jednorazowe sytuacje nie są szczególnie szkodliwe, tak długo utrzymujące się stany zwiększonego wydzielanie kortyzolu mogą już się odbić na naszym organizmie. Gdy nienaturalnie wysoki poziom kortyzolu utrzymuje się długo musimy liczyć się z poważnymi skutkami takimi jak utrudnienie budowy, a czasami nawet utracenie masy mięśniowej czy gromadzenie się tłuszczu w bardzo newralgicznych miejscach. Wzrasta również ilość zatrzymywanej wody podskórnej oraz mamy duże problemy z pełną regeneracją i głębokością snu. Nie rzadko występuje wtedy zwiększona podatność na choroby czy drobne dolegliwości.

Ponowne obniżenie kortyzolu wiąże się oczywiście bezpośrednio z tym jak dopuściliśmy do Jego nadmiernej aktywności. Podstawowym krokiem jest więc postawienie na sen, odpoczynek i zdrowe odżywianie. Dobrym pomysłem jest również zmniejszenie aktywności treningów i postawienie na niewielki wysiłek i dotlenienie komórek np. poprzez rower czy spacery na świeżym powietrzu. Dieta powinna być nieco mniej rygorystyczna o zwiększonej ilości kalorii, składników mineralnych, ale także trafiająca w nasze gusta smakowe.

Jeśli poziom kortyzolu znacznie przekracza normę lub przez dłuższy czas utrzymuje się w górnej jego granicy, możemy sięgnąć po skuteczny suplement obniżający go do naturalnej dolnej granicy. Jednym z najskuteczniejszych produktów obniżających poziom kortyzolu jest SNS Reduce XT. Jest to produkt mający potwierdzoną skuteczność i przemyślany skład. Niski poziom kortyzolu sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej, także jest to suplement o kompleksowym działaniu. Ten i inne suplementy specjalistyczne znajdziemy w sklepie z odżywkami Best Body – www.BestBody.com.pl

Mogą ci się spodobać także

Brak komentarzy

Odpowiedz