Domena jest na sprzedaż. Dzwoń, dogadamy się! :-)   507 96 11 46
Zdrowie fizyczne

Co zrobić, gdy cierpi się z powodu skurczów żołądka?

Bezbolesne skurcze żołądka pojawiają się przez cały czas. Jeżeli zaczyna towarzyszyć im ból, warto poszukać jego przyczyny.

Przyczyna skurczów żołądka – gdzie leży?

Bolesne skurcze żołądka najczęściej wywołane są stresem lub dolegliwościami zdrowotnymi. Skurcze przyjmują postać bólu, kłucia lub gniecenia. Ustalenie przyczyny skurczów żołądka wymaga konsultacji z lekarzem, który może zalecić USG, gastroskopię i wizytę u gastrologa. Po wystawieniu diagnozy wdraża się odpowiednie leczenie.

Najczęstsza przyczyna skurczów żołądka, którym towarzyszy ból, jest związana z zakażeniem Helicobacter pylori. Choroba wrzodowa prowadzi do pojawiania się skurczów żołądka po jedzeniu, a także silnego uczucia rozpierania i pełności w brzuchu. Jeśli skurcze żołądka po jedzeniu mijają, może okazać się, że ich przyczyną również są wrzody – wrzody występują wtedy w dwunastnicy, a nie w żołądku.

Bolesne skurcze żołądka są wywoływane również przez zapalenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Przyczynami stanu zapalanego są: alergie pokarmowe, niewydolność wątroby lub nadużywanie alkoholu. Skurcze towarzyszą też refluksowi przełyku, niedrożności układu pokarmowego i ostremu lub przewlekłemu zapaleniu trzustki. Najrzadszą przyczyną skurczów żołądka, lecz zarazem najpoważniejszą, jest nowotwór. Rak żołądka objawia się dodatkowo brakiem apetytu, nudnościami i wymiotami. Silne skurcze żołądka są jednak najbardziej niepokojące, przez co to one są powodem zgłoszenia się większości chorych do lekarza.

Skurcze żołądka niewywołane chorobami układu pokarmowego

Zdarza się, że bolesne skurcze żołądka są wywoływane przez czynniki niezwiązane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Dotyczy to sytuacji, w której ból żołądka pojawia się podczas miesiączki, ciąży, z powodu zapalenia narządów rodnych lub w czasie zawału serca. W takich przypadkach leczenie bolesnych skurczów przebiega zupełnie inaczej. Ból związany z miesiączka ustępuje samoistnie, zwykle po 1-2 dniach od rozpoczęcia miesiączki, rzadziej – utrzymuje się do końca krwawienia. W przypadku zawału, skurcze żołądka ustają po podaniu leków w szpitalu i po wdrożeniu leczenia.

Niepokojące objawy

Pilnej konsultacji lekarskiej wymagają stany, w których bolesnym skurczom żołądka towarzyszą:

  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • krwawienie z odbytu,
  • wysoka gorączka,
  • wyczuwalny guz w brzuchu,
  • zatrzymanie wypróżniania i pojawienie się wymiotów.

Więcej o bólu brzucha i wymienionych objawach można przeczytać w sieci.

Mogą ci się spodobać także

Brak komentarzy

Odpowiedz